VORTAL BHP
Aktualnie jest 945 Linki i 255 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 23 stycznia 2020
Na stronie obecnie przebywa...

Obecnie jest 23 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Kontakt z nami

+48501700846
+48501700846

Masz problem z BHP,szukasz odpowiedzi z BHP?
Szybko otrzymasz poradę
zadzwoń  lub napisz na maila.


Robert Łabuzek

Menu główne


Wpisz słowo i szukaj w serwisieDODAJ STRONĘ DO NASZEGO KATALOGU


BHP TESTY

BHP TESTY BHP TESTY

Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhp.org.pl

NOWE PRZEPISY: Wolność dla przedsiębiorców.Sejm uchwalił ustawę o swobodzie działalności gospod Autor : kierowcy
BHP  PRZEPISY Sejm uchwalił ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadza wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Udało się pokonać opór urzędników, którzy do końca prac nad ustawą nie chcieli dopuścić do wprowadzenia rozwiązań korzystnych dla firm.

Ustawa ma zastąpić wielokrotnie nowelizowane prawo o działalności gospodarczej, w którym przedsiębiorcy stracili już rozeznanie.

Odpowiedzialny urzędnik

Ustawa wprowadza wiele przełomowych rozwiązań dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

Łatwiejsza ma być już sama rejestracja firmy. Będzie tylko jeden wniosek, który można złożyć w urzędzie gminy lub sądzie rejestrowym. Nie trzeba będzie iść np. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdy samodzielnie będzie się opłacało składki na ZUS.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli występować do instytucji publicznych - także urzędów skarbowych - o wiążącą interpretację przepisów. Jeśli będą się do niej stosować, to nie poniosą żadnych konsekwencji finansowych, nawet gdy zmieni się prawo lub stanowisko urzędu. Dotyczyć to będzie nie tylko podatków, ale wszystkich danin publicznych, czyli również np. składek na ubezpieczenie społeczne i opłat lokalnych. Zniknie więc problem częstych zmian prawa. - To dla nas prawdziwy przełom - powiedziała "Rz" Katarzyna Urbańska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Do tej pory przedsiębiorca mógł występować tylko do organów skarbowych o interpretację przepisów podatkowych, ale nawet jeśli się do niej stosował, to musiał liczyć się z koniecznością zapłacenia spornej kwoty podatku. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy bardzo rzadko korzystali z tego rozwiązania

Mniej kontroli

W firmie nie będzie mogło być jednocześnie kilku kontroli (będą od tego wyjątki, tylko w bardzo uzasadnionych przypadkach np. zagrożenia życia). Ograniczony będzie też czas trwania kontroli - do 4 tygodni w przypadku małych firm i 8 tygodni - w średnich i dużych. Nie będzie więc można wydłużać kontroli w nieskończoność, jak dzieje się to teraz w przypadku kontroli skarbowych.

Wyjątek od ograniczeń czasu kontroli ma mieć miejsce np. w przypadku kontroli zasadności zwrotu podatku VAT.

Łatwiejsze dla przedsiębiorców będzie ubieganie się o zezwolenia, których jest ponad 200. W określonym organie (np. urzędzie gminy) będą składali tylko oświadczenie, że spełniają warunki do wykonywania określonego rodzaju działalności. Nie trzeba więc będzie przechodzić długiej procedury przyznania zezwolenia, która - nie ma co ukrywać - bardzo często była uzależniona od dobrej woli urzędnika. Dotychczasowa procedura ubiegania się o zezwolenia ma obowiązywać tylko w przypadku zezwoleń przewidzianych w 25 ustawach, m.in. prawie bankowym, funduszach inwestycyjnych, telekomunikacyjnym.

Było groźnie

W najbliższych latach - zgodnie z ustawą - powstać ma centralna ewidencja działalności gospodarczej, która ma zwierać dane wszystkich podmiotów gospodarczych działających w Polsce. Przedsiębiorcy będą mogli za jej pośrednictwem uzyskać podstawowe informacje o swoich kontrahentach. Dotyczyć to będzie również firm, które rejestrują się w gminach. Zapewni to większą przejrzystość życia gospodarczego.

Na nowych rozwiązaniach skorzystać powinny przede wszystkim średnie i duże firmy, w mniejszym stopniu wpłynie ona na działalność małych przedsiębiorców. Będą oni musieli np. w dotychczasowym trybie występować o najpopularniejsze w Polsce zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Nie było łatwo wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców. W zeszłym roku ustawę ostro skrytykowała większość publicznych instytucji, które twierdziły, że wprowadza się w niej zbyt wiele swobody dla prowadzących firmy. Projekt ustawy w konsultacjach międzyresortowych we wrześniu 2003 r. spotkał się z totalną krytyką ministerstw. Ogromny był opór Ministerstwa Finansów i Zdrowia na posiedzeniach rządu. Resort finansów do końca prac nad ustawą zabiegał o zmianę jej przepisów.

W pewnym momencie zaczęły pojawiać się pomysły, które całkowicie sprzeczne były z duchem ustawy. Chciano np. zachować kontrole skarbowe bez jakichkolwiek ograniczeń oraz utrzymać obecne zasady wydawania większości zezwoleń. Na posiedzeniach komisji sejmowych posłowie opozycji zaczęli zgłaszać bardzo dużo - czasami zbędnych - poprawek, które mogły poważnie opóźnić prace nad ustawą. Na szczęście zostali oni zastopowani, po apelach przedsiębiorców.

Jeszcze lepiej

Ustawa dopiero została uchwalona, a już planowana jest jej nowelizacja. Według naszych informacji z takimi zamiarami nosi się m.in. Platforma Obywatelska. Zmiana ma jednak zmierzać do jeszcze większych ułatwień. Planuje się np. zmniejszenie liczby zezwoleń, a nie tylko ułatwienie ich uzyskiwania. Zmniejszona ma być liczba instytucji kontrolujących przedsiębiorcę.

Prace w zakresie ograniczenia liczby zezwoleń i kontroli deklarował rząd Leszka Millera, ale - według naszych informacji - zostały one zatrzymane.
To, co najważniejsze

- Mniej formalności przy zakładaniu firmy. Wszystkie wnioski rejestrowe, w tym zgłoszenie do ZUS przedsiębiorcy jako płatnika i zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego, można składać w gminie albo w sądzie. Dotychczas dotyczyło to tylko wniosku o nadanie REGON i NIP lub wniosku o aktualizację NIP.

- Centralna Informacja Ewidencji Działalności Gospodarczej - znajdą się w niej wszystkie informacje o przedsiębiorcach zarejestrowanych w gminach. Informacje o treści wpisów, czyli o przedsiębiorcach, rodzaju ich działalności itd., wydawane jako zaświadczenia o tych wpisach, będzie mógł (za opłatą) uzyskać każdy.

- Reglamentacja ograniczona. Dziedziny, w których podjęcie działalności musi poprzedzać zezwolenie, ograniczono do 25 (m.in. handel alkoholem, działalność bankowa, maklerska). Gdy chodzi o inną działalność, której podjęcie wymaga spełniania szczególnych warunków, wystarczy wpis do nowego rejestru działalności regulowanej. Dla uzyskania wpisu wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy, że spełnia warunki wymagane dla danego rodzaju działalności.

- Zasadniczo tylko jedna kontrola. Zakazano jednoczesnego prowadzenia u przedsiębiorcy więcej niż jednej kontroli, chyba że toczy się przeciwko niemu śledztwo lub dochodzenie albo przedsiębiorca wyraził zgodę na dodatkowe kontrole. Poza limitem będą m.in. kontrole dotyczące zasadności zwrotu VAT, a także związane z realizacją prawa wspólnego o ochronie konkurencji i w zakresie ochrony finansowych interesów. Mikroprzedsiębiorców, przedsiębiorców małych i średnich będzie można kontrolować nie dłużej niż przez 4 tygodnie w roku, a pozostałych nie dłużej niż przez 8 tygodni.

- Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni. Za mikroprzedsiębiorcę będzie się uważało przedsiębiorcę, który w dwu ostatnich latach zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników albo osiągnął obroty nie przekraczające równowartości 2 mln euro lub suma aktywów jego bilansu nie przekroczyła tego limitu. Podwyższono sumy aktywów, których przekroczenie wyklucza przedsiębiorcę z kategorii małych i średnich. Zakwalifikowanie do wskazanych kategorii decyduje m.in. o możliwości korzystania z pomocy publicznej. I.L.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od daty jej ogłoszenia. Muszą być jeszcze gotowe przepisy ją wprowadzające, nad którymi trwają jeszcze prace (są one w randze ustawy).

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej trafi teraz do Senatu. -


Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

INDIE byłem Tam w grudniu 2015


Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 16 grudnia 2018


Bezpłatne Szkolenia BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 24 maja 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 16 maja 2015


Studia BHP od 14 maja 2017 w Wakacje Też przez Internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014

Nową edycje rozpoczynamy 19 listopada 2017

To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.
Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.
Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy
ZAPRASZAM wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.
Nagranie jest technicznym  Testem możliwości a  w przyszłych  transmisjach  będziemy dążyć do ciągłego  doskononalenia.

Pytania w trakcie zajęć można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014częśćtrzecia


Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Cookies pliki

Na naszych stronach  są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.  Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

KATALOG SZKOLEŃ


Jak Lato to Lato z Salezjanami

.


Kodeksy Pracy -Karny -Cywilny


Kategorie


Ostatnie artykuły


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Polecamy ebookiBHP EKSPERT Sp.z o.o. UWAGA adres do korespondencji: BHP EKSPERT 31-753 KRAKÓW ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2

NIP 678-315-47-15 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,1874029636383 sekund.