VORTAL BHP
Aktualnie jest 945 Linki i 255 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 23 kwietnia 2019
Na stronie obecnie przebywa...

Obecnie jest 30 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Kontakt z nami

+48501700846
+48501700846

Masz problem z BHP,szukasz odpowiedzi z BHP?
Szybko otrzymasz poradę
zadzwoń  lub napisz na maila.


Robert Łabuzek

Menu główne


Wpisz słowo i szukaj w serwisieDODAJ STRONĘ DO NASZEGO KATALOGU


BHP TESTY

BHP TESTY BHP TESTY

Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhp.org.pl

VORTAL BHP FAQ (ang. często zadawane pytania)

Kategoria: Główna -> Porady-Czas pracy

Pytanie

Odpowiedź


Zasady udzielania dnia wolnego za świętoKiedy za święto musze oddać pracownikowi dzień wolny? Czy wolne nie należy się jedynie w sytuacji, gdy święto przypada w niedzielę?

 Każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin. W praktyce przekłada się to na obowiązek zapewnienia pracownikowi w zależności od systemu czasu pracy, którym jest objęty, dodatkowego dnia wolnego lub czasu wolnego od pracy, w sytuacji gdy święto przypadło w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (z reguły w wolną sobotę). Święto przypadające w niedzielę nie ma wpływu na wymiar czasu pracy pracownika i nie należy się za nie dodatkowy dzień wolny.. Święto zwykle obniża wymiar czasu pracy


Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że w razie wystąpienia święta przypadającego w dni od poniedziałku do soboty, pracodawca musi to uwzględnić, ustalając wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym i „odliczyć” z puli godzin do przepracowania po 8 godzin za każde takie święto. I to niezależnie od tego, w jakim systemie i rozkładzie czasu pracy pracuje pracownik. W przeciwnym razie dojdzie do wykonywania pracy ponad wymiar i dojdzie do pracy w godzinach nadliczbowych.


A zatem, ustalając wymiar czasu pracy, pracodawca powinien:


1) pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,


2) następnie dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,


3) następnie odjąć od otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w tym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziela.


Przykładowo w grudniu 2010 r. zakładając, że w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, należy dokonać następujących obliczeń:


KROK 1. 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin


KROK 2. 160 godzin +24 godziny (29-31 grudnia) = 184 godziny


KROK 3. 184 godziny - 8 godzin (25 grudnia) = 176 godzin (22 dni)


Przy czym należy pamiętać, że święto, które wypada w niedzielę, nie powoduje obowiązku „odliczenia” 8 godzin z puli do przepracowania.


2. Nie zawsze należy się dzień wolny


Dodatkowego dnia wolnego od pracy udzielamy wówczas, gdy święto przypada w dzień, który dla pracownika jest wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – czyli najczęściej w sobotę. W takim wypadku bowiem dzień ten jest wolny dla pracownika z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Święto przypadające w niedzielę nie powoduje zmian w ustalonym wymiarze czasu pracy.


Dodatkowego dnia wolnego od pracy udzielamy wówczas, gdy święto przypada w dzień, który dla pracownika jest wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – czyli najczęściej w sobotę. W takim wypadku bowiem dzień ten jest wolny dla pracownika z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Przykład 1


Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Święto przypada w sobotę. – w dzień wolny od pracy dla tego pracownika – pracodawca dla zbilansowania czasu pracy powinien mu udzielić innego (dodatkowego) dnia wolnego od pracy przypadającego od poniedziałku do piątku do końca tego okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło święto. W przeciwnym razie pracownik będzie miał godziny nadliczbowe (święto obniżyło wymiar jego czasu pracy o 8 godzin, a on przepracował wszystkie dni od poniedziałku do piątku zgodnie z rozkładem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym).

Gdyby zaś święto przypadało w niedzielę, wymiar czasu pracy nie zmienia się i nie ma potrzeby udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy (chyba że tego dnia pracownik świadczył pracę, wówczas w zamian za tę pracę powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy – art. 15111 § 1 pkt 1, § 2 i § 4 k.p.).


Przykład 2


Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin według indywidualnego harmonogramu. Święto przypadające w inny dzień niż niedziela obniża wymiar jego czasu pracy o 8 godzin, jego dniówki robocze zaś obejmują 12 godzin. A zatem w zależności od rozkładu jego czasu pracy i uzgodnień z pracodawcą będzie on mógł np. przyjść do pracy później lub wyjść z pracy wcześniej.


Święto przypadające w niedzielę nie powoduje zmian w ustalonym wymiarze czasu pracy.


P{odstawa Prawna<br class="Apple-interchange-newline" />
art. 130 § 1, § 2, art. 15111 § 1 pkt 1, § 2, § 4 Kodeks pracy


Wróć na górę

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się

Planowanie dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracyDzień wolny wynikający z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie musi być dniem stałym. Można wyznaczać różne dni w harmonogramach czasu pracy poszczególnych pracowników, o ile przepisy wewnątrzzakładowe nie narzucają stałego dnia wolnego w każdym tygodniu.


Dzień wolny wynikający z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie musi być dniem stałym. Można wyznaczać różne dni w harmonogramach czasu pracy poszczególnych pracowników, o ile przepisy wewnątrzzakładowe nie narzucają stałego dnia wolnego w każdym tygodniu.

1. Każdy pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny


Planując czas pracy należy przestrzegać zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, iż każdy pracodawca, bez względu na przyjęty w zakładzie system czasu pracy, zobowiązany jest udzielać pracownikom tzw. dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.


Przepisy nie narzucają dnia tygodnia, który miałby pełnić taką funkcję. Pracodawcy mogą zatem dowolnie wyznaczyć jeden z dni tygodnia (od poniedziałku do soboty włącznie) . Możliwe jest również indywidualne ustalenie takiego dnia dla poszczególnych grup zawodowych w zakładzie (np. administracja korzysta z dnia wolnego zawsze w soboty, a pracownicy produkcyjni w poniedziałki).


Dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy powinny być wyznaczone w rozkładach czasu pracy, które z kolei powinny być ustalane w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, a u pracodawcy, który nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy - w obwieszczeniu.


WAŻNE   -  Jeżeli przyjęcie z góry stałego dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy nie jest możliwe - w takim wypadku dzień ten może być wyznaczany w harmonogramach czasu pracyWarto w tym miejscu podkreślić, iż chodzi tu o przeciętne, a nie sztywne rozumienie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, iż dopuszczalne jest zaplanowanie pracownikowi np. w jednym tygodniu 6 dni pracy, o ile w innym tygodniu tego samego okresu rozliczeniowego przepracuje jedynie 4 dni. W takim wypadku zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zostanie zachowana.


2. Święto w dniu wolnym


Może zdarzyć się również tak, że w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada święto. W takiej sytuacji pracodawca musi wyznaczyć inny dzień wolny od pracy w okresie rozliczeniowym. W przypadku bowiem gdy np. w sobotę (wyznaczoną jako dzień wolny) wypada święto, to wówczas ta sobota nie jest już dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, tylko jest dniem wolnym ze względu na święto.


W takim tygodniu pracownicy nie korzystają z dnia wolnego od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, zatem pracodawca musi wskazać dzień wolny w innym terminie. W 2008 r. taka sytuacja występuje dwukrotnie - 3 maja i 1 listopada (Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Wszystkich Świętych przypadają w sobotę).


art. 104 § 1, art. 150 § 1 pkt 2 Kodeks pracy


Wróć na górę

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

INDIE byłem Tam w grudniu 2015


Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 16 grudnia 2018


Bezpłatne Szkolenia BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 24 maja 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 16 maja 2015


Studia BHP od 14 maja 2017 w Wakacje Też przez Internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014

Nową edycje rozpoczynamy 19 listopada 2017

To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.
Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.
Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy
ZAPRASZAM wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.
Nagranie jest technicznym  Testem możliwości a  w przyszłych  transmisjach  będziemy dążyć do ciągłego  doskononalenia.

Pytania w trakcie zajęć można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014częśćtrzecia


Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Cookies pliki

Na naszych stronach  są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.  Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

KATALOG SZKOLEŃ


Jak Lato to Lato z Salezjanami

.


Kodeksy Pracy -Karny -Cywilny


Kategorie


Ostatnie artykuły


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Polecamy ebookiBHP EKSPERT Sp.z o.o. UWAGA adres do korespondencji: BHP EKSPERT 31-753 KRAKÓW ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2

NIP 678-315-47-15 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,0397279262543 sekund.