VORTAL BHP
Aktualnie jest 945 Linki i 255 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 19 lutego 2018
Na stronie obecnie przebywa...

Obecnie jest 26 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Kontakt z nami

+48501700846
+48501700846

Masz problem z BHP,szukasz odpowiedzi z BHP?
Szybko otrzymasz poradę
zadzwoń  lub napisz na maila.


Robert Łabuzek

Menu główne


Wpisz słowo i szukaj w serwisieDODAJ STRONĘ DO NASZEGO KATALOGU


BHP TESTY

BHP TESTY BHP TESTY

Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhp.org.pl

VORTAL BHP FAQ (ang. często zadawane pytania)

Kategoria: Główna -> Porady-Czas pracy

Pytanie

Odpowiedź


Zasady udzielania dnia wolnego za świętoKiedy za święto musze oddać pracownikowi dzień wolny? Czy wolne nie należy się jedynie w sytuacji, gdy święto przypada w niedzielę?

 Każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin. W praktyce przekłada się to na obowiązek zapewnienia pracownikowi w zależności od systemu czasu pracy, którym jest objęty, dodatkowego dnia wolnego lub czasu wolnego od pracy, w sytuacji gdy święto przypadło w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (z reguły w wolną sobotę). Święto przypadające w niedzielę nie ma wpływu na wymiar czasu pracy pracownika i nie należy się za nie dodatkowy dzień wolny.. Święto zwykle obniża wymiar czasu pracy


Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że w razie wystąpienia święta przypadającego w dni od poniedziałku do soboty, pracodawca musi to uwzględnić, ustalając wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym i „odliczyć” z puli godzin do przepracowania po 8 godzin za każde takie święto. I to niezależnie od tego, w jakim systemie i rozkładzie czasu pracy pracuje pracownik. W przeciwnym razie dojdzie do wykonywania pracy ponad wymiar i dojdzie do pracy w godzinach nadliczbowych.


A zatem, ustalając wymiar czasu pracy, pracodawca powinien:


1) pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,


2) następnie dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,


3) następnie odjąć od otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w tym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziela.


Przykładowo w grudniu 2010 r. zakładając, że w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, należy dokonać następujących obliczeń:


KROK 1. 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin


KROK 2. 160 godzin +24 godziny (29-31 grudnia) = 184 godziny


KROK 3. 184 godziny - 8 godzin (25 grudnia) = 176 godzin (22 dni)


Przy czym należy pamiętać, że święto, które wypada w niedzielę, nie powoduje obowiązku „odliczenia” 8 godzin z puli do przepracowania.


2. Nie zawsze należy się dzień wolny


Dodatkowego dnia wolnego od pracy udzielamy wówczas, gdy święto przypada w dzień, który dla pracownika jest wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – czyli najczęściej w sobotę. W takim wypadku bowiem dzień ten jest wolny dla pracownika z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Święto przypadające w niedzielę nie powoduje zmian w ustalonym wymiarze czasu pracy.


Dodatkowego dnia wolnego od pracy udzielamy wówczas, gdy święto przypada w dzień, który dla pracownika jest wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – czyli najczęściej w sobotę. W takim wypadku bowiem dzień ten jest wolny dla pracownika z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Przykład 1


Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Święto przypada w sobotę. – w dzień wolny od pracy dla tego pracownika – pracodawca dla zbilansowania czasu pracy powinien mu udzielić innego (dodatkowego) dnia wolnego od pracy przypadającego od poniedziałku do piątku do końca tego okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło święto. W przeciwnym razie pracownik będzie miał godziny nadliczbowe (święto obniżyło wymiar jego czasu pracy o 8 godzin, a on przepracował wszystkie dni od poniedziałku do piątku zgodnie z rozkładem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym).

Gdyby zaś święto przypadało w niedzielę, wymiar czasu pracy nie zmienia się i nie ma potrzeby udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy (chyba że tego dnia pracownik świadczył pracę, wówczas w zamian za tę pracę powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy – art. 15111 § 1 pkt 1, § 2 i § 4 k.p.).


Przykład 2


Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin według indywidualnego harmonogramu. Święto przypadające w inny dzień niż niedziela obniża wymiar jego czasu pracy o 8 godzin, jego dniówki robocze zaś obejmują 12 godzin. A zatem w zależności od rozkładu jego czasu pracy i uzgodnień z pracodawcą będzie on mógł np. przyjść do pracy później lub wyjść z pracy wcześniej.


Święto przypadające w niedzielę nie powoduje zmian w ustalonym wymiarze czasu pracy.


P{odstawa Prawna<br class="Apple-interchange-newline" />
art. 130 § 1, § 2, art. 15111 § 1 pkt 1, § 2, § 4 Kodeks pracy


Wróć na górę

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się

Planowanie dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracyDzień wolny wynikający z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie musi być dniem stałym. Można wyznaczać różne dni w harmonogramach czasu pracy poszczególnych pracowników, o ile przepisy wewnątrzzakładowe nie narzucają stałego dnia wolnego w każdym tygodniu.


Dzień wolny wynikający z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie musi być dniem stałym. Można wyznaczać różne dni w harmonogramach czasu pracy poszczególnych pracowników, o ile przepisy wewnątrzzakładowe nie narzucają stałego dnia wolnego w każdym tygodniu.

1. Każdy pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny


Planując czas pracy należy przestrzegać zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, iż każdy pracodawca, bez względu na przyjęty w zakładzie system czasu pracy, zobowiązany jest udzielać pracownikom tzw. dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.


Przepisy nie narzucają dnia tygodnia, który miałby pełnić taką funkcję. Pracodawcy mogą zatem dowolnie wyznaczyć jeden z dni tygodnia (od poniedziałku do soboty włącznie) . Możliwe jest również indywidualne ustalenie takiego dnia dla poszczególnych grup zawodowych w zakładzie (np. administracja korzysta z dnia wolnego zawsze w soboty, a pracownicy produkcyjni w poniedziałki).


Dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy powinny być wyznaczone w rozkładach czasu pracy, które z kolei powinny być ustalane w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, a u pracodawcy, który nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy - w obwieszczeniu.


WAŻNE   -  Jeżeli przyjęcie z góry stałego dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy nie jest możliwe - w takim wypadku dzień ten może być wyznaczany w harmonogramach czasu pracyWarto w tym miejscu podkreślić, iż chodzi tu o przeciętne, a nie sztywne rozumienie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, iż dopuszczalne jest zaplanowanie pracownikowi np. w jednym tygodniu 6 dni pracy, o ile w innym tygodniu tego samego okresu rozliczeniowego przepracuje jedynie 4 dni. W takim wypadku zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zostanie zachowana.


2. Święto w dniu wolnym


Może zdarzyć się również tak, że w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada święto. W takiej sytuacji pracodawca musi wyznaczyć inny dzień wolny od pracy w okresie rozliczeniowym. W przypadku bowiem gdy np. w sobotę (wyznaczoną jako dzień wolny) wypada święto, to wówczas ta sobota nie jest już dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, tylko jest dniem wolnym ze względu na święto.


W takim tygodniu pracownicy nie korzystają z dnia wolnego od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, zatem pracodawca musi wskazać dzień wolny w innym terminie. W 2008 r. taka sytuacja występuje dwukrotnie - 3 maja i 1 listopada (Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Wszystkich Świętych przypadają w sobotę).


art. 104 § 1, art. 150 § 1 pkt 2 Kodeks pracy


Wróć na górę

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE byłem Tam w grudniu 2015


Studia Podyplomowe BHP temat wypadki


Bezpłatne Szkolenia BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zobacz posłuchaj


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 24 maja 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje zajęcia z 16 maja 2015


Studia BHP od 14 maja 2017 w Wakacje Też przez Internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014

Nową edycje rozpoczynamy 19 listopada 2017

To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.
Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.
Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy
ZAPRASZAM wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.
Nagranie jest technicznym  Testem możliwości a  w przyszłych  transmisjach  będziemy dążyć do ciągłego  doskononalenia.

Pytania w trakcie zajęć można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014częśćtrzecia


Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Cookies pliki

Na naszych stronach  są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.  Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

KATALOG SZKOLEŃ


Jak Lato to Lato z Salezjanami

.


Kodeksy Pracy -Karny -Cywilny


Kategorie


Ostatnie artykuły


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Polecamy ebookiBHP EKSPERT Sp.z o.o. UWAGA adres do korespondencji: BHP EKSPERT 31-753 KRAKÓW ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2

NIP 678-315-47-15 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,0391509532928 sekund.