
Norma ISO 45001 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, której finalna wersja ukazała się w październiku 2016 r. ma zastąpić standard BS OHSAS 18001:1999 System zarządzenia bhp oraz będzie mogła zastąpić krajową normę PN-N-18001:2004 System zarządzania BHP.
Zastąpienie standardu BS OHSAS 18001:1999 przez ISO 45001 pozwoliło na ujednolicenie struktury systemu zarządzania, a tym samym ułatwi jednoczesne wdrożenie i certyfikowanie kilku standardów z rodziny ISO.
Opisując normę ISO 45001, należy wyjaśnić, że jej budowa będzie dostosowana do nowej 10-punktowej struktury, podobnej do ISO 9001 czy ISO 14001.
W normie pojawiły się całkowicie nowe wymaganie, które nie występowało w OHSAS 18001 – kontekst organizacji.
Kolejny nowy rozdział dotyczy przywództwa i tu pojawia się aż 11 wymagań. Nowy standard ma uwypuklić fakt, że za bezpieczeństwo pracy odpowiedzialni są wszyscy wraz z kadrą kierowniczą.
Najwyższe kierownictwo ma stać się liderem bezpieczeństwa, a nie tylko podmiotem egzekwującym wykonywanie zadań.
Drugą istotną kwestią jest dostrzeżenie konieczności udziału w systemie zarządzania bezpieczeństwem pracy wszystkich osób uczestniczących w procesie pracy:
pracowników,
kooperantów,
dostawców usług,
podwykonawców itp.
Chodzi po prostu o to, by wszystkie strony mogły wyrażać swoje zdanie. Ten głos powinien być słyszalny przed podjęciem decyzji. Firmy muszą znaleźć mechanizm, w którym będzie czas na dyskusje i konsultacje w szerszym gronie.
Rozdział 6 w ISO 45001 wymaga podejmowania decyzji na podstawie analizy ryzyka.
Szacowanie ryzyka powinno stanowić podstawę do podejmowania wszystkich decyzji, również tych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy. Charakter i rodzaj działań powinien być uzależniony od rodzaju ryzyka, z jakim mamy do czynienia.
Przedsiębiorstwa powinny przewidywać wszelkie ryzyka na kilka kroków przed ich ewentualnym pojawieniem.
Mają identyfikować i dokumentować zagrożenia i szanse na przeciwdziałanie im w przyszłości, aby móc prowadzić biznes w sposób bardziej przewidywalny.
Podstawowym założeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy jest zasada ciągłej poprawy, oparta na cyklu Deminga.
Zasada ta, polega na ciągłym dążeniu do poprawy warunków pracy – minimalizowania zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa pracy.
System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy umożliwia kontrolowanie istniejących zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa i obliguje do ciągłej poprawy warunków pracy.
Wprowadzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy nie jest obowiązkowe.
Porządkuje podejmowane w firmie działania na rzecz poprawy warunków pracy, zapewnia odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa.
norma powyższa zastąpiła