Strona główna Nowe Przepisy BHP Większe uprawnienia pieszego, większa koncentracja uwagi przez kierowcę od 1 czerwca 2021

Większe uprawnienia pieszego, większa koncentracja uwagi przez kierowcę od 1 czerwca 2021

241
0

W trosce o bezpieczeństwo pieszego mającego zamiar korzystać  z przejścia dla pieszych ustawodawca wprowadził ulepszenia przepisów

Od 1 czerwca 2021 roku wchodzą w życie zmiany w

U S T A W I E  z dnia 25 lutego 2021r.o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowy

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście

Pieszy uzyskał większe uprawnienia polegające na tym, że kierowca musi na niego uważać już podczas zbliżania się samochodu do przejścia i wypatrywać  pieszego  mającego zamiar skorzystać z przejścia.

Nowe przepisy rozszerzają uprzywilejowanie pieszego do strefy przy wchodzeniu na pasy. Pieszy nie musi  już się znajdować na przejściu , może być w obrębie przejścia , kierowca ma obowiązek  odpowiednio zmniejszyć prędkość, zbliżając się do przejścia. Kierowca musi  brać pod uwagę, że pieszy za chwilę może rozpocząć przechodzenie przez przejście.

Pieszy ma  pierwszeństwo przed pojazdem, ale musi również zachować szczególną ostrożność, zanim rozpocznie przechodzenie.

Pieszy podczas przechodzenia przez jezdnie nie może korzystać z telefonu komórkowego.

Czy wprowadzenie tych przepisów zimniejszy ilość śmiertelnych wypadków pieszych wykaże statystyka.

Rząd  wprowadzając przepisy kierował się przesłanką zmniejszenia wypadków śmiertelnych pieszych korzystających   z przejścia

– Czy aby na pewno ?

Po Polsce jeździ 29 milionów pojazdów silnikowych w tym samochodów osobowych 27 milionów a więc prawie, każdy z nas jeździ samochodem i na co dzień spotyka się z chamstwem i agresją na drogach.

Agresja jest wszechobecna – awantury i bijatyki kierowców na drogach to codzienność.

Wyzwiska i nienawiść  podczas korzysta z  CB radia to też codzienność.

Do tego dochodzi pieszy nadużywający swych praw drogowych wymachujący kierowcy trzecim najdłuższym placem  prawej ręki podczas pokonywania przejścia, pieszy  wręcz wbiegający  na jezdnię. Pieszy wymuszający pierwszeństwo np. w zimie kiedy przed przejściem jest ślizgawica.

Do tego dochodzi rowerzysta ! Ten dopiero nadużywa swoich praw drogowych wjeżdżając na na przejście dla pieszych   jezdnię jak gdyby nigdy nic. Sam ostatnio zagapiłem się za kierownicą i nie zauważyłem  wjeżdżającego rowerzysty , zahamowałem w ostatniej chwili i nic się nie stało, ale jakie przekleństwa i obelgi i groźby  dosięgły mnie  z ust rowerzysty nie mogę powtórzyć.

Rowerzysta terroryzujący pieszych i kierowców nie zna przepisów ruchu drogowego – na rower wsiada każdy mały i duży ale tylko mały ma obowiązek posiadania  karty rowerowej.

Z chamstwem rowerzystów spotykamy się również jako piesi korzystający z chodników i właśnie tymi sprawami   powinien zająć się rząd bo obecnie wprowadzone przepisy nie zmniejszą  śmiertelności na drogach.

W praktyce może okazać się, że ta zmiana nie wpłynie na statystyki, jeśli chodzi o wypadki śmiertelne z udziałem pieszych.

Nadal pieszy wchodząc na pasy będzie miał poczucie, że ma pierwszeństwo.

Nie do końca zmieniamy przepis na lepszy.

Kierowcy będą karani za to, że nie przewidzieli, iż pieszy może wykonać manewr skrętu na przejście.