Czy pracodawca może zmuszać pracownika do noszenia maseczki ?
Nie może, ale zmusza.
Nieużywanie przez pracownika maseczki nie może być kwalifikowane jako nieprzestrzeganie porządku w procesie pracy w przypadku przymusu stosowania maseczki jako zapobieganie kontaktu z Sars Cov 2,ponieważ wirus nie został wyizolowany, i nie została określona jego szkodliwość czyli (NDS) największe dopuszczalne stężenie.
Pracodawca nie ma prawa stosować względem pracowników nie używających maseczek na Sarc Cov 2 odpowiedzialności porządkowej i nakładać na nich kar porządkowych.
Od momentu ogłoszenia stanu epidemii regularnie pojawiają się rozmaite rozwiązania prawne z jednej strony mające na celu wprowadzenie ograniczeń, zakazów i nakazów zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19, jak również regulacje prawne, których celem jest zabezpieczenie interesów przedsiębiorców oraz pracodawców – i tym samym pośrednio osób zatrudnionych.
Odnosząc się do pytania, należy wskazać że obowiązkiem prawnym pracodawcy zgodnie z art 207 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U z 2020 r. poz. 1320) – dalej k.p. jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu nauki techniki.
Przepisy państwowe nie określają karania pracownika, który odmawia noszenia maseczki.
Pracodawca, który przeprowadził aktualizację oceny ryzyka zawodowego o uzupełnienie teoretycznego czynnika biologicznego, powodujący chorobę COVID-19 może wprowadzać środki profilaktyczne tylko wszystko w granicach rozsądku, bowiem wirus nie został zidentyfikowany i wyizolowany nikt go nie widział pod mikroskopem – to na jakiej podstawie można twierdzić, że występuje on na terenie danej firmy skoro go nie zidentyfikowano, nie zmierzono, ?
Nie wyodrębniono tego czynnika , czynnik jakim jest wirus Sars Cov 2, dotychczas przez nikogo nie został oznaczony, wyizolowany, zidentyfikowany i nie zmierzony.
W związku z tym nakaz noszenia maseczek jest pogwałceniem praw pracowniczych.
Pracodawca może określić dystans pomiędzy stanowiskami pracy, lub inne rozwiązania jak środki do dezynfekcji rąk czy rękawiczki, ale nie ma prawa zmuszać pracowników do pracowania w maseczkach.
Gdy w danym zakładzie zidentyfikowano i zmierzono na przykład poziom zapylenia pyłem przemysłowym i są przekroczone dopuszczalne stężenia, to wprowadzenie używania na tych stanowiskach używania odpowiednich maseczek jest zasadne pod względem bhp i pracownik ma obowiązek stosowania maseczki, ale tylko na tym stanowisku gdzie zarejestrowano przekroczenia dopuszczalnych stężeń.
Jeżeli jednak pracodawca nakazał stosowania maseczek chirurgicznych czy innych, to ma on je zakupić z własnych pieniędzy i dostarczać pracownikom wymaganą ilość według potrzeb.
Niedopuszczalnym jest wydanie jednej maseczki na zmianę roboczą.
Niedopuszczalnym jest także, używanie przez pracownika prywatnej maseczki, a zdarza się, używanie jej, przez całą dniówkę roboczą.
Można by to przyrównać, do przynoszenia z domu i używania w pracy prywatnych narzędzi pracownika, do wykonania czynności i zadań zakładowych.
A więc skoro pracodawca wymaga stosowania maseczek przez pracowników to musi zapewnić pracownikom wystarczającą ilość maseczek, tak by maseczkę pracownik używał jej do momentu pierwszego jej zawilgocenia.
Maseczkę zawilgoconą należy przekazać do odpadów, gdyż jest to produkt jednorazowego użytku i wymienić należy ją nową.
Zgodnie z art 108 k.p., za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu, potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Do wykorzystania Pismo-do-pracodawcy-zapytanie-oraz-odmowa-noszenia-maseczki
porady prawne – Radca prawny Pani Katarzyna Tarnawa Gwóźdź