Definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy definiuje art. 57 b ustawy o emeryturach z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – dalej u.e.r. zgodnie z którym za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną,
które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Ponadto za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się też przypadki, gdy droga ta została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby,
a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Karta wypadku wypadek w drodze do pracy lub z pracy
Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do lub z pracy dokonuje się na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24.12.2002 r. wypadek w drodze
w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania Dz. U. z 2013 r. poz. 924)
– dalej r.u.z.w.p. Zgodnie z § 3 r.u.z.w.p, ustalenie okoliczności wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest dokonywane w karcie wypadku, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
Karta ta powinna być sporządzona po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.
Ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do lub z pracy dokonuje w karcie wypadku pracodawca.
Nie ma w tym przypadku obowiązku powoływania zespołu powypadkowego, tak jak ma to miejsce w przypadku wypadku przy pracy.